Na czym polega idea budynku inteligentnego?
Sztuczna inteligencja wkroczyła w nasze życie, czyniąc je łatwiejszym. Idea inteligentnego budownictwa od kilku dekad zyskuje na popularności, stając się nie tylko opcją dla wybranych. Inteligentne domy podnoszą komfort naszego życia, poprawiają bezpieczeństwo korzystania z nieruchomości oraz dbają o ochronę środowiska naturalnego. Wyjaśniamy, czym jest inteligentne budownictwo i jakie ma zalety.
Co warto wiedzieć o inteligentnym domu?
Inteligentne budynki to przykład budownictwa przyszłości. Idea inteligentnego budynku ma kilka głównych założeń, które uwzględniają nie tylko wygodę i komfort jego mieszkańców. Zakłada zarówno ułatwienia codziennego funkcjonowania i optymalizację kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości, jak i poprawę bezpieczeństwa, dzięki zastosowaniu różnych systemów sterowania m.in. instalacją grzewczą oraz oświetleniem. Dom inteligentny to budynek, którego instalacje sterowane są przez proste w obsłudze aplikacje. Zapewnia to wygodę mieszkańców oraz wpływa na funkcjonalność budynku, a także jakość środowiska naturalnego.
W założeniu inteligentne budynki mają ułatwiać życie, a także sprawiać, że przestrzeń mieszkalna dopasuje się do naszych indywidualnych potrzeb oraz stanie się bezpieczną oazą, w której będziemy mogli komfortowo spędzać czas.
W jaki sposób inteligentne budynki ułatwiają życie?
Dzięki sterowaniu elementami systemów z poziomu zainstalowanych na urządzeniach mobilnych aplikacji możliwe jest zarządzanie poszczególnymi modułami z dowolnego miejsca. Aplikacje mobilne dla domu pozwalają na zdalne sterowanie m.in.:
- oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz budynku,
- ogrzewaniem budynku,
- roletami zewnętrznymi i roletami wewnętrznymi,
- oknami i bramą wjazdową oraz bramą garażową,
- urządzeniami RTV i AGD,
- systemem nawadniania ogrodu.
Możemy poprawić „inteligencję” budynku nie tylko na etapie jego budowy. Możliwe jest dodawanie poszczególnych systemów na etapie użytkowania domu, co sprawia, że inwestycja jest mniej kosztowna. Rozłożenie w czasie instalacji różnych systemów sterowania to także okazja do stałego podążania za rozwojem technologii, dzięki czemu budynek może być na bieżąco dostosowywany do zmieniających się potrzeb jego mieszkańców.